Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
Proč vás trápí suchá pokožka?
Příčinu hledejte ve stravě i prostředí
Suchá kůže o sobě dává vědět mnoha způsoby. I když pořádné podrbání nebo studená sprcha mnohdy přinesou úlevu, existují efektivnější způsoby, jak se zbavit nepohodlí. Zjistěte, jaké jsou příčiny suché pokožky a jak jí navrátit hydrataci.
Pakliže čtete tyto řádky, dobře víte, jak se suchá pokožka projevuje. Víte ale, proč tomu tak je? Děje se tak v momentě, kdy je narušena ochranná kožní bariéra. Na povrchu pokožky se tvoří čím dál méně nových lipidů, které na sebe vážou vodu, takže dochází k úbytku hydratace. A pak už přichází dobře známé mravenčení, pnutí, svědění a popraskání kůže. Ale nebojte, stačí pochopit, co vám suchou pokožku způsobuje a budete mít po starostech.
Příčiny suché pokožky: vnější faktory
1. Časté koupání a sprchování
Trápí vás pocit nepříjemně napnuté kůže nebo svědění po sprchování či koupeli? Zkontrolujte si složení svého mýdla nebo sprchového gelu. Konvenční kosmetika může obsahovat agresivní látky, které připravují pokožku o její přirozené lipidy.
Řešení je jednoduché. Vybírejte šetrné přírodní sprchové krémy a gely bez parabenů, silikonů a jiné chemie. Zároveň zkraťte čas strávený v horké vodě a dlouhé koupele nahraďte (alespoň někdy) rychlou sprchou.
Jako následnou péči po koupeli či sprchování použijte hydratační přípravky. Právě po sprchování se nejlépe vstřebávají, když je pokožka čistá a mírně vlhká.
2. Agresivní úklidové přípravky
Agresivní látky najdeme také v úklidových prostředcích jako třeba těch na mytí nádobí nebo v čističích na okna. V takovém případě je nejlepším řešením používání přírodních čistících prostředků nebo alespoň gumových rukavic během úklidu.
3. Klimatické podmínky, sezónní změny a UV záření
Na hydrataci naší pleti mají klimatické podmínky a životní prostředí nemalý vliv. Horko, chlad, ale i suchý vzduch a větrné počasí poškozují bariérovou funkci kůže. Jinak řečeno není roční období, které by pro naši pokožku nebyla výzva.
Pokud je i vaše kůže náchylnější na horko či chlad, mějte po ruce vhodný hydratační krém. Coldcream ochranný krém pro suchou pokožku můžete použít na obličej, lokty i kolena, a navíc obnovuje lipidový plášť a slibuje okamžitý účinek.
Nezapomínejte také na vhodnou ochranu před sluncem. Časté vystavování slunci má totiž za následek vysychání pokožky.
4. Prostředí a riziková povolání
Na dehydrataci pokožky se mnohdy podílí i věci, které byste na první dobrou netipovali, například používání ústředního vytápění v interiérech. Pakliže máte v kanceláři kolegyni, které je věčně zima, používejte alespoň zvhlčovač vzduchu.
“Zlo” na vaši pokožku nečíhá jen v kancelářích. Zhrublá a popraskaná kůže se častěji objevuje také u profesí, kde je pokožka vystavena
- specifickým horkým a chladným podmínkám /zemědělci, rybáři, plavčíci…),
- častému používání mycích přípravků (zdravotníci, kadeřnice…),
- chemickým látkám (automechanici, uklízečky…)
5. Léky
Suchá kůže může být také vedlejším účinkem některých léků (např. na regulaci krevního tlaku) a lékařských ošetření (např. dialýza či chemoterapie). Dehydrataci pokožky někdy způsobují i perorální léky proti akné.
Příčiny suché pokožky: vnitřní faktory
- Genetika
Sklony k suché pokožce můžete zdědit po rodičích, ale nemusí tomu tak být vždy. Pravděpodobnost roste především u kožních onemocnění jako atopický ekzém, ichtyóza, keratóza pilaris a lupénka.
- Věk a hormony
Ať už je váš věk na občance směrem nahoru, či dolů, suchá kůže si nevybírá. Samozřejmě čím jsme starší, tím více se snižuje množství mazových a potních žláz. Pokožka už neumí zadržovat vodu jako kdysi a množství lipidů klesá. Patříte-li právě do této věkové kategorie, dejte na opuncii. Pleťový krém nedáte už po pár použitích nikdy z ruky.
Patříte-li do věkové kategorie 20+, za suchou pokožku budou moci primárně rozbouřené hormony, které ovlivňují hladinu hydratace pokožky a lipidů. Vaší spřízněnou rostlinou je kosatec s úžasnými regeneračními a hlavně hydratačními schopnostmi.
- Strava a životní styl
To, jak se stravujeme ovlivňuje mnoho věcí včetně stavu naší pokožky. Stejně jako každý jiný orgán vyžaduje pro svou správnou funkci živiny. Jsou to hlavně rostlinné oleje a vitamíny (především C a E), díky nimž kůže prospívá.
Mezi potraviny vhodné pro suchou pokožku patří například Brambory, meruňky, vařená vajíčka, červené papriky, mango, dýně nebo papája. Vaší pokožce “dodá šťávu” také okurka, celer nebo různé oříšky a semínka.
Naopak cigarety a alkohol pokožku velmi vysušují. Nikotin a další toxiny mohou významně snížit cirkulaci krve, což má za následek omezený metabolismus kůže
Weleda tip: Přečtěte si, jak pečovat o suchou pokožku.