Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
Přírodní kosmetika díl 3. - v čem se liší přírodní kosmetika od té konvenční?
Přírodní kosmetika má mnoho tváří a občas může být složité se v nich vyznat. Připravili jsme pro vás malý seriál, ve kterém vám to nejdůležitější přiblížíme. V tomto díle si můžete přečíst, jaký je rozdíl mezi přírodní a konvenční kosmetikou.
Každý den působí na naši pokožku a vlasy nespočet vnějších i vnitřních vlivů, které je oslabují a zhoršují jejich kvalitu. Díky pečujícím produktům však dokážeme našemu tělu toto strádání vynahradit. A přestože se zdá, že konvenční kosmetika funguje stejně dobře jako přírodní, existují mezi nimi zásadní rozdíly. Které to jsou a proč se vyplatí investovat do organických produktů?
Rozdílné typy vůní
Kosmetické produkty vybíráme v první řadě podle jejich schopnosti řešit problémy, které naši pokožku či vlasy právě trápí. Ale – čím krásněji voní, tím raději je aplikujeme. Je to totiž právě vůně, která každodenní nanášení krému, masky nebo kondicionéru přetváří v příjemný rituál.
Zatímco syntetické parfemace byly vytvořeny v laboratoři a mohou obsahovat až několik tisíc různých složek, přírodní vůně pochází přímo z rostlin a používají se v podobě buď květových vod nebo koncentrovanějších éterických olejů. Díky tomu, že se přírodní vůně získávají ze silic rostlin, přináší do produktů kromě svého aroma také účinné látky, které jsou pro danou bylinku typické. Většina éterických olejů tak vyniká antiseptickými či antibakteriálními účinky nebo přirozenou cestou podporuje imunitní systém.
Přírodní vůně, oproti těm syntetickým, neobsahují fixátory, a proto na pokožce nevydrží tak dlouho. Tato na první pohled nevýhoda v sobě skrývá jeden podstatný bonus – absenci zbytečných chemických látek, které by v našem těle mohly vyvolat hormonální nerovnováhu nebo ovlivnit vnímání přirozených feromonů a tím i výběr partnera.
Důležité je ale zmínit, že jak syntetické vůně, tak ty přírodní, mohou obsahovat potencionální alergeny a u citlivých osob způsobovat podráždění pokožky.
Jiné textury
Rozdíl mezi přírodní a konvenční kosmetikou můžete poznat už na první dotek. Přírodní kosmetika totiž ve svých recepturách nahrazuje nežádoucí látky, jako jsou deriváty ropy a silikony, rostlinnými másly a vosky, které vynikají hutnější a mastnější texturou. Másla, například bambucké nebo kakaové, jsou do produktů přidávány pro svou schopnost vyživovat pokožku. Obsahují totiž vysoké procento mastných kyselin a také kyselinu linolovou, která pomáhá budovat ochrannou bariéru kůže podobně jako vosk, jež pokožku zahalí do neviditelného ochranného filmu.
Máte z hutných textur strach, protože si nejste jisti, jestli pleť „nezaplácnou“ a nezpůsobí její mastění? Pak se ujistěte, že se ve složení produktu nenachází komedogenní látky (komedogenita je schopnost suroviny ucpávat póry). Například bambucké máslo je nekomedogenní a můžete ho klidně použít i na problematickou pleť.
Pěnivost
Jako zákazníci jsme přímo zahlceni reklamou, jejímž úkolem je vyvolat v nás ohromující první dojem. A stejně naprogramované jsou i konvenční kosmetické produkty, které už při prvním vyzkoušení musí svého majitele přesvědčit, že si vybral správně. Šampony, koupelové esence, mýdla i zubní pasty proto pění jako divé, aby předaly jasnou zprávu – fungujeme! Krásná, nadýchaná pěna ale o efektu produktu příliš nevypovídá. Často za ní stojí chemické sulfáty, jako SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate), které narušují přirozenou ochrannou bariéru pokožky, vysušují ji a mohou způsobovat vznik lupů či šupinatění pokožky.
Přírodní kosmetika tyto nežádoucí ingredience nahrazuje rostlinnými alternativami, konkrétně látkami Sodium Coco Sulfate (SCS) a Coco Glucoside, které se získávají z kokosového oleje. Jejich pěnivost není tak vysoká, na druhou stranu jsou ale obě tyto látky biologicky odbouratelné a neškodné pro životní prostředí. Nižší pěnivost navíc nemá na jejich čistící funkci žádný vliv a na absenci bohaté pěny se dá rychle zvyknout.
Nástup účinků
Většina konvenčních kosmetických produktů se snaží své zákazníky přilákat na příslib okamžitých účinků. A nejlevnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je použití látek na bázi ropy nebo silikonu, které nám dodávají falešný pocit hebkosti a jemnosti. Tento efekt je však jen dočasný, a to do doby, než produkt z pleti či vlasů smyjeme. Některé z látek je navíc velmi obtížné z kůže odstranit, mohou se pak na ní hromadit, ucpávat póry a v některých případech dokonce pronikat do hlubších vrstev pokožky. Drtivá většina z těchto látek nepřináší pokožce žádné benefity a jejich použití je tak naprosto zbytečné.
Přírodní kosmetika funguje přesně opačně. Neobsahuje „maskovací“ látky, jejichž úkolem je problémy zakrýt, ale účinné ingredience, které podporují rovnováhu pleti a rozvíjí její přirozené funkce tak, aby se o sebe dokázala postarat sama. To, že pečující produkty fungují, poznáte až po nějaké době, na druhou stranu ale budou vaše pokožka a vlasy zdravé a krásné i potom, co daný produkt přestanete používat.
Další články o přírodní kosmetice naleznete zde.