Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
Přírodní kosmetika díl 4. - 6 kroků k přírodnější péči ve vaší koupelně
Přírodní kosmetika má mnoho tváří a občas může být složité se v nich vyznat. Připravili jsme pro vás malý seriál, ve kterém vám to nejdůležitější přiblížíme. V tomto díle si můžete přečíst, jak zlepšit svou přírodní pečující rutinu tak, aby byla o něco šetrnější nejen k vaší pokožce, ale také k životnímu prostředí.
Udržitelný životní styl upřednostňuje stále více lidí, což je skvělá zpráva. Někdy ale pod tlakem líbivých reklam, názorů okolí i kvůli vlastní nedostatečné informovanosti můžeme v ekologických otázkách šlápnout vedle. A to obzvlášť u kosmetiky, která nabízí neskutečné množství produktů. Jak to udělat, abychom zejména v začátcích snažení minimalizovali náš negativní vliv na pleť i přírodu?
1. Snažte se nic nevyhazovat
Rozhodli jste se nahradit konvenční kosmetiku přírodní péčí a při probírání koupelny jste zjistili, kolik produktů v ní je? Jako první možnost se nabízí všechno, co vašemu novému směru nevyhovuje, prostě vyhodit. To by ale byla škoda. Produkty nejprve vypotřebujte a postupně je nahraďte jejich přírodní alternativou. Nebo je darujte někomu, komu ještě udělají radost. Vyhnete se tak zbytečnému plýtvání, a navíc ulehčíte své peněžence.
2. Improvizujte
Pořídili jste si nový krém, ale z nějakého důvodu vám nevyhovuje? Ani tentokrát nemusí být jeho osudem odpadkový koš. Řadu kosmetických výrobků můžete použít jiným způsobem, než pro který byly určeny.
Třeba pleťový krém, který vaši citlivou tvář dráždí, můžete aplikovat na tělo, kde je kůže odolnější. Odličovací pěna nebo gel zase dobře poslouží jako pěna na holení a tělový olej lze vetřít do konečků vlasů. Alternativy existují i v případě dekorativní kosmetiky – například rtěnka skvěle zastoupí tvářenku, a pokud vlastníte příliš světlý make-up, jednoduše ho smíchejte s jiným v tmavším odstínu. Produkty, u nichž nenajdete žádné další využití (nejčastěji to bývají nevoňavé sprchové gely) pak můžete použít k vydrhnutí vany nebo umyvadla.
3. Čtěte složení
Probíráte se v drogérii krásnými lahvičkami krémů, sér a dalších kosmetických přípravků a nedokážete se rozhodnout, jestli budou pro vaši přírodní péči vhodné? Otočte je na druhou stranu a přečtěte si složení, které o jejich účincích vypovídá víc než dobře napsané slogany. Ze začátku budete možná tápat, časem se ale zorientujete a naučíte se vyhledávat klíčová slova, která ve svých produktech nechcete – například minerální oleje, jako je Paraffinum Liquidum, které neobsahují žádné výživné látky, naopak ucpávají póry.
Vyhýbejte se také průmyslovým pěnidlům, neboli sulfátům skrytým pod názvy SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate), jež narušují přirozenou ochrannou bariéru pokožky a také silikonům, které se na kůži i vlasech vrství, dusí je a tím je oslabují. Vhodné nejsou ani parabeny, a to zejména pokud jsou součástí deodorantů. Jejich nanesení na holou kůži může ovlivňovat ochranné funkce pokožky a vyvolat její podráždění.
4. Najděte značku, které můžete věřit
Ne každá značka přírodní kosmetiky poskytuje svým zákazníkům stejnou záruku. To, že ve složení najdete rostlinné a pro přírodní kosmetiku povolené ingredience, ještě nevypovídá o jejich kvalitě. Pokud vám záleží nejen na vaší pokožce, bude pro vás důležitou informací i to, jakým způsobem značka své zdroje získává a jak se chová k životnímu prostředí i k těm, se kterými spolupracuje. Jednoduše vás bude zajímat její filosofie.
Ve Weledě stojí naše každodenní činnost na pevných základech a jasně daných hodnotách již od samého založení v roce 1921. V otázkách získávání surovin, výrobních procesů, etických závazků vůči přírodním zdrojům, environmentální udržitelnosti a ochrany biodiverzity i lidí se snažíme jít příkladem a být maximálně transparentní.
5. Podívejte se do spíže
Pokud chcete minimalizovat svou uhlíkovou stopu, snažte se nakupovat co nejméně. V případě kosmetiky to nebude zase tak těžké – řadu pečujících produktů máte už teď ve své spižírně, ledničce nebo na poličce s kořením. Například jako tělový peeling vám skvěle poslouží kávová sedlina, kterou ve sprše jemně promasírujte pokožku. Obyčejný med zase prospívá rtům a nabobtnalé ovesné vločky jemně vyčistí pleť. Taková řešení jsou snadná, rychlá a udržitelná.
6. Vyznejte se v certifikacích
S certifikacemi je to trochu jako s matematickými vzorci nebo grafy. Přijdou vám složité, dokud je nepochopíte. A pak vám ušetří spoustu času. Každý certifikát široké veřejnosti deklaruje, že zboží jím označené splňuje náročné podmínky nezbytné k jeho získání. Pokud tedy hledáte produkt, který obsahuje převážně organické složky nebo ingredience z kontrolovaného sběru ve volné přírodě nebo látky získávané etickým způsobem, nemusíte prohledávat internet ani interní materiály značky, ale stačí vám jeden pohled na obal samotného produktu, který je štítkem označen. A máte jasno. Pokud vás zajímá, jaké certifikáty jsme pro své produkty získali ve Weledě, můžete si o nich víc přečíst zde.
Další články o přírodní kosmetice naleznete zde.