Péče o dětskou pokožku: Znáte pravidlo 3 minut?

Koupel je důležitou součástí péče o pokožku dětí, platí pro ni ale určitá pravidla. Třeba pravidlo 3 minut. O co vlastně jde?

Základem péče o dětskou pokožku jsou od nejútlejšího věku koupele. Není však potřeba koupat celé tělo každý den, a to ani v případě miminek. „Zpočátku stačí koupat miminko dvakrát až třikrát týdně, maximálně 5 minut a při teplotě 37 stupňů. Zadeček oplachujeme několikrát denně při výměně plenek,“ radí pediatrička Kateřina Konopásková, lékařka pro děti a dorost z Fakultní nemocnice Motol v Praze a členka týmu Pediatrie Litochleby. Stejné doporučení platí i pro batolata, u předškoláků by pak délka koupele neměla přesáhnout 15 minut. A pokud dítě trápí atopický ekzém, je vhodnější koupel ještě kratší – do 10 minut –, ideální je ale pouze dítě sprchovat.

Jak ale upozorňuje MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka a zakladatelka institutu Almiaderm, dětská pokožka má oproti té dospělé výraznější sklony k suchosti, a to až do 6 let věku. „Je proto důležité o ni správně pečovat – pravidelně ji promašťovat a dodávat jí hydrataci, aby byla odolná. Promazání pokožky musí následovat právě i po koupeli. V tomto ohledu by měli rodiče pamatovat na takzvané pravidlo 3 minut,“ zdůrazňuje dermatoložka.

 

Pravidlo 3 minut

Hydrataci pokožce nepřináší jen samotné emoliencium, tedy přípravek na promazání, ale i samotná voda, která se do ní dostane během koupele. Ta však z kůže poměrně rychle vyprchává. Pokud pokožku do 3 minut po koupeli promažeme, uzamkneme vlhkost v kožních buňkách a kůže tak zůstane hydratovaná lépe a déle. Důležité je kůži před namazáním zbytečně nepřesušit, měla by po koupeli zůstat mírně vlhká, což pomůže emolienciu lépe se do ní vstřebat. Ideální tedy je dítě po koupeli ručníkem jen „poťupkat“, nikoliv třít až do sucha, čímž zároveň předejdeme mechanickému podráždění kůže. Pravidlo 3 minut je poté obzvláště důležité dodržovat u dětí s atopickou kůží.

 

Pravidelným promašťováním se kožní bariéra a odolnost kůže přirozeně posiluje. „Promazávaná a opečovávaná pokožka je také lepší mechanickou bariérou proti drobným poraněním, jimiž by se do kůže mohly dostat virové infekce, například bradavice nebo molusky,“ doplňuje MUDr. Mansfeldová.

Vzhledem k citlivosti dětské pokožky je důležité pečovat o ni nedráždivými hydratačními a mycími prostředky. Dětská kosmetika by neměla obsahovat silikony, ropné složky, parabeny, škodlivá barviva a další umělé látky. Čím jednodušší složení, tím lépe. Ideálním pomocníkem v péči o dětskou pokožku je měsíček lékařský, který má protizánětlivé a zklidňující účinky a lze jej používat i u atopiků.