Na celém světě pečujeme o biologickou rozmanitost

V každé fázi výroby našich přírodních kosmetických produktů a léčiv zacházíme s přírodními zdroji šetrně – a to už od samotných semínek, která sázíme. Prostřednictvím našich aktivit chráníme biologickou rozmanitost a pečujeme o zdravou půdu po celém světě.

Biologická rozmanitost má velký vliv na to, jak se nám na naší planetě žije.

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč je biologická rozmanitost tak důležitá? Bohatost na všech úrovních, od ekosystémů, jak jsou lesy, louky a jezera až po rozmanitost rostlinných a živočišných druhů, ovlivňuje veškerý život na Zemi. Tato rovnováha, která má silný dopad na kvalitu našeho bytí, je však velmi zranitelná. Proto ve Weledě usilovně pracujeme na zachování, ochraně a rozvoji biologické rozmanitosti.

Biodynamické zemědělství: zdravý způsob hospodaření

Veškeré rostliny, které najdete v našich zahradách, pěstujeme podle zásad biodynamického zemědělství, které vylučuje používaní chemických hnojiv i pesticidů. Naše zahrady vnímáme jako ekosystémy, v nichž rostliny, půda, zvířata, hmyz i mikroby prospívají jak nad zemí, tak i pod povrchem. Naším hlavním cílem je, aby tyto organismy byly zdravé a v rovnováze: jedině tak totiž bude zdravá i okolní příroda a lidé. Naši zakladatelé se svou odvahou jít proti proudu zasadili o rozkvět biodynamického zemědělství tak, jak ho známe. My v jejich snaze pokračujeme i dnes a pomáháme našim pěstitelským partnerům přejít na tento udržitelný způsob farmaření.

Život vždy usiluje o rozmanitost.
Ueli Hurter, biodynamický zemědělec a člen představenstva společnosti Weleda

Počátky biodynamického zemědělství

V roce 1924 požádala na statku Koberwitz u Breslau v dnešním Polsku skupina zemědělců o radu vědce a filozofa Rudolfa Steinera, jednoho ze zakladatelů Weledy, aby jim pomohl se zhoršenou kvalitou jejich produktů, neúrodnou půdou a špatným zdravím rostlin i zvířat. Na jejich žádost uspořádal Steiner sérii přednášek na téma „prosperující hospodářství“, a položil tak základy ekologického zemědělství.

Náš závazek vůči zdravé půdě

Naše odpovědnost a snaha o udržitelné podnikání přesahuje rámec získávání vysoce kvalitních organických surovin. Záleží nám také na způsobu, jakým jsou pěstovány. V tomto ohledu hraje důležitou roli půda: právě ona je totiž předpokladem zdravého růstu rostlin. Abychom ji udrželi zdravou a plnou výživného humusu, který poskytuje domov nespočtu užitečným organismům, jako jsou třeba žížaly, využíváme řadu přírodních metod. Díky nim je půda úrodná, což podporuje zdraví samotných rostlin. Z nich pak získáváme aktivní látky, které přidáváme do receptur našich kosmetických produktů a léčiv.

Naše zahrady jsou krásným příkladem biologicky rozmanitých ekosystémů

V různých koutech světa můžete najít celkem 8 zahrad léčivých rostlin Weleda, které jsou epicentry biologické rozmanitosti. Většinu bylinek, které zde vypěstujeme, přidáváme do našich přírodních kosmetických produktů a léčiv. Díky zásadám biodynamického zemědělství jsme ze zahrad vytvořili odolné ekosystémy, které si samy dokážou poradit s náročnými přírodními živly, včetně horka, přívalových dešťů a sucha. Život v nich je bohatý a den ode dne prospívá.

Podporujeme rozmanitost osiv

Osivo by mělo být otevřeně opylované, protože jen tak lze znovu vypěstovat rostliny se stejnými (a důležitými) vlastnostmi, jako je například jejich odolnost. Ohledně osiv máme vlastní strategii, kterou se snažíme podporovat biologickou rozmanitost a zachování existence přírodních surovin. Protože jedinec zvládne vždy méně než skupina, podporujeme v tomto úsilí i ostatní iniciativy, jako je například Save our Seeds. Jsme také zakládajícím členem Iniciativy pro bio osivo slunečnice (IBS, Initiative Bio-Saatgut Sonnenblumen), jejímž cílem je z hybridních semen vyšlechtit otevřeně opylovaná semínka v bio kvalitě. Jsme také členem a spoluzakladatelem sdružení Hortus officinarum, které podporuje biodynamické pěstování a množení léčivých rostlin.

Naše rostliny pěstujeme pro vaši krásu a zdraví

Kompost, kopřivový čaj a další přírodní přípravky hrají v biodynamickém zemědělství důležitou roli: pomáhají rostlinám v růstu a zajišťují úrodnost půdy. Během pěstování se snažíme půdu nevyčerpávat, ale spíš ji provzdušnit a obohatit o přírodní živiny. Představíme vám tři osvědčené způsoby, kterými přirozeně posilujeme naše rostliny a zvyšujeme jejich odolnost vůči škůdcům:

Křemenáček (horn silica)

Tento preparát vyžaduje důkladnou přípravu. Kravský roh se naplní na prach rozemletým křemenem, zakope se do země a nechá se v ní přes celé léto. Po vyjmutí z půdy se hotový preparát skladuje v uzavřené skleněné lahvičce na místě vystaveném slunci. Naši zahradníci pak malé množství křemenáčku rytmicky rozmíchají ve vodě a poté ho lehce rozprašují nad rostlinami. Horn Silica posiluje rostliny a stimuluje jejich zdravý vývoj – podobně jako když člověk jí vyváženou stravu, která posiluje jeho imunitní systém.

Kompost

Kompost představuje konec i začátek. Vše, co po sklizni na našich záhonech a polích zůstane, může ještě dobře posloužit. Kompostováním přeměníme zahradní odpad na humus bohatý na živiny.

Fermentovaný kopřivový čaj:

Pro posílení rostlin používáme v našich zahradách přípravek z kopřiv. Jedná se o přírodní odpuzovač škůdců a zároveň o tekuté rostlinné hnojivo. Jeho příprava je jednoduchá – čerstvě natrhané kopřivy se vloží do vody a nechají se na teplém a slunném místě přibližně dva týdny kvasit. Hotový produkt se pak zředí vodou a následně se jím rostliny stříkají.