Co platí na mozoly nejen po cvičení?

Cvičení našemu tělu prospívá. Občas s sebou ale nese nepříjemnosti jako třeba mozoly. Sice nejsou nijak nebezpečné, ale je pochopitelné, když se jich chce člověk zbavit nebo jim předejít. Mozoly ke cvičení bohužel tak nějak patří a vyhneme se jim jen těžko. Přesto to není úplně nemožné.

Jak vznikají mozoly a kde všude se tvoří?

Mozoly vznikají na těch místech, na která vyvíjíme buď větší zátěž, nebo nějaký konstantní tlak. Typickým místem jsou dlaně, což znají hlavně návštěvníci fitness center (jednoručky, kladky apod.) nebo třeba milovníci zahradničení (od lopaty, rýče apod.).

Pokud nosíme nevhodnou obuv, objevují se mozoly na nohou. Své o nich vědí i muzikanti – konkrétně třeba kytaristé, kterým se tvoří mozoly na lůžkách prstů. Objevit se ale mohou i bez zjevné příčiny na kterékoliv části těla.

Hydratace pokožky = méně mozolů po cvičení

Mozoly na dlaních zná každý, kdo někdy cvičil na jednoručce či kladce, a jsou téma mezi muži i ženami. Ačkoliv důkladné promazávání pokožky zní spíše jako “práce” pro dámy, pánové by neměli zůstávat pozadu. Bude-li dlaně dostatečně hydratované, mozolů po cvičení bude podstatně méně.

3 tipy pro hydrataci rukou:

  1. Vsaďte na 100% přírodní hydratační péči, která bude hýčkat vaše ruce tím nejlepším možným způsobem.
  2. Velkou službu udělá i jednoduchý zábal na ruce. Namažte je silnější vrstvou hydratačního krému z řady Skin Food a nechte pár desítek minut působit. Můžete si i natáhnout bavlněné rukavičky a nechat Skin Food působit přes noc.
  3. Na hydrataci rukou je skvělý kokosový olej. Výborně pomáhá uzamknout hydrataci  v pokožce a napomáhá lepšímu hojení ran a jizev.

 

Jak se zbavit mozolů a čím podpořit jejich hojení?

Nové mozoly nechte pořádně zahojit. Dalším namáháním riskujete prasklý mozol. Nedoporučuje se ani trhání kůžičky, kterým jen oddálíte zahojení (nemluvě o pálení a bolesti). Ideálně mozoly ignorujte a nechte kůži, ať se v klidu zahojí. Na pomoc si vezměte maximálně měsíčkovou mast, která podporuje regenerační schopnost pokožky.

Tvrdé a staré mozoly klidně obruste pemzou poté, co ruce namočíte do horké vody s trochou jedlé sody nebo epsomské soli. Při obrušování nezasahujte moc hluboko do kůže, ať není vrstva moc tenká. Staré mozoly bez obav odstřihněte nůžtičkami na nehty. Ztvrdlá kůže by se jen nabalovala a další vrstvy by vám při cvičení způsobovaly bolesti.

Další rada na mozoly vás možná překvapí… Mozoly potírejte balzámem na rty. Když se nad tím tak zamyslíte, po balzámu většina z nás sáhne, když má popraskané rty. Účinek tedy bude velmi podobný.

Babské rady na mozoly po cvičení

Vyzkoušeli jste už doslova všechno, ale mozoly se ne a ne hojit uspokojivým tempem? Zkuste ještě babské rady, které by měly podpořit hojení mozolů. K těm nejčastějším radám patří obklad z ananasu, citronu nebo rajčat. Podobně zázračný účinek na hojení mozolů slibují obklady z heřmánku, česneku či citronové šťávy.

Zařaďte hydratační péči od Weledy do své denní rutiny. Jen hydratovaná pokožka, o kterou je dobře pečováno, se vám odmění správným hojením a vyšší odolností proti vnějším vlivům.