Jemná péče o dětské zadečky

Rozhovor s Christinou Hinderlich

Jak jemně čistit a pečovat o citlivou pokožku v oblasti plenek? A jak zamezit vzniku podráždění? Naše porodní asistentka Christina Hinderlichová poskytuje tipy a informace týkající se péče o nejcitlivější oblasti vašeho dítěte.

Jako péči potřebuje pokožka v oblasti plenek?

CH: Pokožka v oblasti plenek je teplá a vlhká, protože denně přichází do opakovaného kontaktu s močí a stolicí. Kvůli tomu se může rychle podráždit. Doporučuji ji umýt teplou vodou, potřít olejem, a pak jemně osušit. 

Je dobré, aby oblast přišla do styku se vzduchem, proto nechte dítě na chvíli nahaté. Jestli je pokožka začervenalá, doporučuji použít speciální krém. Měsíčkový kojenecký krém pro ochranu pokožky pod plenkami používám pro ochranu a posílení pokožky. Tu zajišťuje směs uklidňujícího výtažku měsíčku lékařského a oxidu zinečnatého.

Jak lze zmírnit zarudnutí a vyrážky na zadečku?

CH: Po celou dobu nošení plen, se na zadečku mohou objevit malé pupínky neboli pustuly, stejně tak i mírné nebo silné zarudnutí, což může způsobovat miminku bolest. Nelze se pak divit, že děti nemají rády, když se jim plenka mění. Ale očištění této oblasti je velmi důležité. Pomocí měkkých kousků látky, například nastříhaných mušelínových plen, může být tento úkon pro dítě pohodlnější. V tom případě doporučuji nejprve očistit kůži vlažnou vodou a poté natřít olejem. Olej zanechává na kůži přirozeně lehký film, takže další výměna plenky bude pro dítě o něco pohodlnější a pro pokožku příjemnější.

 

Jestliže se stane, že je pokožka stále podrážděná, měňte plenky dítěte alespoň každé dvě hodiny a několikrát za noc. Po očištění zadečku dítěte můžete jednou nebo dvakrát denně aplikovat krém s přírodními oleji a oxidem zinečnatým. To pomáhá pokožce rychleji se regenerovat. Nechte kůži dýchat co nejvíce. Svým dětem jsem z punčochových kalhot vystřihla otvor v oblasti plenek, takže jejich bříško a nožičky zůstaly v teple, ale jejich zadeček byl na vzduchu. Pokud bolest trvá déle než dva dny nebo si nevíte rady, poraďte se s porodní asistentkou nebo pediatrem. V prvních týdnech a měsících k tomu může docházet častěji – neváhejte požádat o radu a pomoc.

Všechny děti dávají signály, kdy potřebují na záchod. Kroutí se, snaží se o oční kontakt, stanou se neklidnými nebo pláčou.

Které pleny jsou nejlepší?

CH: Existuje mnoho různých typů plenek: od všudypřítomných jednorázových plenek až po pleny s látkovou podšívkou na vnitřní straně a prodyšným vnějším materiálem nebo látkové pleny s vlněným plenkovým obalem. Každá rodina by měla zjistit, která verze je pro ně nejlepší – z hlediska peněz a času. Obecně doporučuji prodyšné verze.

Vyrůstání bez plenek?

CH: „Bezplenková komunikační metoda“ je metoda, při které děti vyrůstají bez plenek. Tato metoda byla v Evropě obecně rozšířena až do počátku 20. století. A dokonce i v dnešní době, přibližně 75 % všech dětí na celém světě, nenosí plenky. „Bezplenková komunikační metoda“ není o vzdělávání v oblasti čistoty, ale hlavně o komunikaci s dítětem. Všechny děti dávají signály, že potřebují na záchod. Kroutí se, snaží se o oční kontakt, stanou se neklidnými nebo pláčou. Pokud rodiče správně reagují na signály miminka, lze se vyhnout mnoha kožním problémům v oblasti plenek.