Když si pročtete složení pečujících produktů, které máte doma v koupelně, narazíte na tři základní a velmi oblíbené složky nejen přírodní kosmetiky – vodu, parfemaci a glycerin. A protože od pleťových krémů očekáváme především schopnost hydratovat pokožku, je pro nás zajímavý zejména poslední jmenovaný. Přečtěte si, jak tato látka kůži pomáhá a na co si dát pozor.
Co je glycerin?
Glycerin je ve vodě rozpustná čirá tekutina bez zápachu se sladkou chutí, která je považována za ideální zvlhčující prostředek. Dokáže totiž na sebe navázat vlhkost a tu pak vpravit do vnějších vrstev pokožky. Díky své jemné konzistenci se do pleti krásně vstřebá, napomáhá lepší roztíratelnosti krému, a protože pokožku zahalí do neviditelného filmu, chrání ji jako štít před nepříznivými vnějšími vlivy (tento „povlak“ však může mít na pokožku i negativní efekt, o tom ale níže). Do krémů se přidává také jako emulgátor, protože usnadňuje spojení vody a oleje.
Kde všude se glycerin nachází?
Glycerin je přirozeně se vyskytující sloučenina, která se nachází v rostlinných i živočišných olejích a tucích (a to včetně kůže). Protože je tělu vlastní, pokožka ho velmi dobře přijímá a obvykle jí nečinní žádné potíže. V přírodní kosmetice je využíván zejména rostlinný glycerin, který se získává například z cukrové třtiny nebo sójových bobů. Vyroben může být také synteticky, přičemž jeho forma je chemicky identická s přirozeně se vyskytujícím glycerinem. Pro své multifunkční vlastnosti se glycerin přidává nejen do pleťových krémů, ale také do zubních past a vlasových produktů (jeho uhlazující efekt je ceněný zejména v kondicionérech).
Může glycerin dráždit kůži?
Jako zvlhčovadlo čerpá glycerin vodu ze svého nejbližšího zdroje, což je obvykle ze samotného krému a z okolního vzduchu. Skvěle tak funguje v případě, že je textura krému založena na vodní bázi. Problém může nastat, když je krém na bázi olejové nebo se nacházíte v podnebí s nízkou vlhkostí. V takovém případě je totiž nejbližším a dostatečným zdrojem vody vlhkost v hlubších vrstvách vaší pokožky a glycerin ji odtud začne pomalu vytahovat. A to může vést z dlouhodobého hlediska k dehydrataci kůže. Stejný efekt nastává i v případě, že je v krému glycerin zastoupen v nadměrné koncentraci. Glycerin funguje trochu jako druhá kůže a to tak, že ji pokryje neviditelným filmem, kterým jí sice chrání před vnějšími vlivy, na druhou stranu ji ale také zakryje jako poklička. A to může činit potíže především problematické pleti, která je náchylná na ucpávání pórů a akné.
Rada na závěr
Glycerin nevykazuje vedlejší účinky, jde o přírodní ingredienci, a existuje nízká pravděpodobnost možné alergické reakce. Pokud se však u vás objeví zarudnutí nebo vyrážka, poohlédněte se raději po alternativní variantě bez glycerinu.