Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
Proč přírodní kosmetika nefandí parabenům?
Cesta za zdravým tělem už dávno není jen o životním stylu. Přestože je pohyb, jídlo a vyhýbání se stresu důležité, je potřeba zaměřit se i na další věci: třeba to, co nanášíme na svou pokožku. Zatímco některé látky ve svých kosmetických pomocnících vítáme s otevřenou náručí, z jiných nám už takovou radost nemáme . Řeč je také o parabenech, kolem nichž je v posledních letech spoustu povyku. A ne nadarmo.
Co jsou to parabeny?
Parabeny, které se v kosmetickém průmyslu používají už desítky let, slouží v kosmetických přípravcích jako umělé konzervační látky. Používají se pro jejich schopnost zabránit množení škodlivých bakterií a plísní, krom toho také zvyšují trvanlivost produktu. Všechny komerčně využívané parabeny se vyrábějí synteticky, a to z ropy, díky čemuž je jejich pořizovací hodnota opravdu nízká. I proto je naleznete v širokém spektru kosmetických produktů: od šamponů a kondicionérů, přes pleťová a tělová mléka, opalovací krémy, deodoranty a zubní pasty, až po dekorativní kosmetiku.
Jak se chovají v lidském těle?
I přes jejich – na první pohled chrabrý – účel však mnohé vědecké studie naznačují, že jsou parabeny pro naše zdraví škodlivé. Přestože jsou v těle metabolizovány a následně vylučovány močí, při každodenním používání výrobku (nebo výrobků) s jejich obsahem dochází k hromadění v tkáních. Že k expozici parabenům nejvíce přispívají výrobky osobní péče, dokládají i pravidelné studie, které porovnávají hladinu těchto látek v těle žen, mužů, dospívajících a dětí.
Proč parabeny škodí?
Největším problémem parabenů je, že se mohou v těle chovat jako estrogen a narušovat normální funkci hormonálního systému. Ovlivňují tak nejen fungování reprodukčního systému a jeho vývoj, ale i samotnou produkci hormonů. Za hormonální disruptory jsou oficiálně považovány dva typy parabenů: propylparaben a butylparaben, jenž byl v roce 2020 Evropskou agenturou pro chemické látky (ECHA) označen za „nebezpečnou chemickou látku“. Znepokojující je také to, že by tyto látky mohly přispívat ke vzniku rakoviny – zejména rakoviny prsu u žen.
Tím však výčet negativních vlastností parabenů nekončí. Výrobky s obsahem těchto chemických látek mohou zvyšovat citlivost pokožky, což má za následek i její podráždění. Z tohoto důvodu bylo použití určitých druhů parabenů zakázáno v kosmetice určené pro plenkovou oblast dětí do 3 let.
Co říká legislativa?
Co se týče regulace toxických látek, Česká republika se řídí evropskou legislativou. A ta je poměrně velkorysá. V kosmetice jsou stále povoleny čtyři základní druhy parabenů: methylparaben, ethylparaben, ale dokonce i kontroverzní butylparaben a propylparaben. Přestože je boj mezi jejich příznivci a odpůrci nekonečný, jedna věc je jasná: parabeny vám v životě nijak neprospějí. Fungují sice jako konzervanty, ale i ty se dají nahradit jinými a bezpečnějšími látkami.
Náhrada za parabeny
Ano, konzervační látky jsou v kosmetických výrobcích nutné. Bez nich byste si nemohli nabrat krém z kelímku bez rizika, že produkt kontaminujete, nebo se mohli spolehnout na to, že vám šampon v teplém prostředí koupelny vydrží déle než dva měsíce. Mikroorganismy – jako jsou plísně, bakterie a kvasinky – dokážou být stejně škodlivé jako určité chemické látky. Přes to všechno ale není důvod zařazovat parabeny do složení kosmetiky, která je určena ke každodennímu použití. Ve Weledě konzervujeme přírodní kosmetiku pomocí derivátů přírodních látek. Nejčastěji pochází z esenciálních olejů, využíváme ale i alkohol a úpravu pH (například pomocí kyseliny mléčné či kyseliny citronové). Konzervační vlastnost má také celá řada samotných extraktů, například antibakteriální rozmarýn. A na posledním (ale určitě ne nejméně důležitém) místě stojí vysoké standardy při výrobě a balení našich přírodních produktů.