Přírodní kosmetika

Jak poznat opravdu přírodní kosmetiku

V posledních letech nás doslova zahltila vlna přírodní kosmetiky. Na rozdíl například od biopotravin, kde kvalita musí odpovídat platné legislativě, pro kosmetiku v České republice ani celé Evropské unii neexistuje žádný zákon, jenž by nastavoval kritéria složení. Existuje tak mnoho firem, které se jako přírodní tváří nebo mají toto magické slůvko v názvu značky či produktu, ale v reálu se jedná pouze o lékárenskou dermo kosmetiku nebo konvenční kosmetiku s přídavkem rostlinných látek.

 

Spotřebitelé jsou tak zmateni a většinou nedokážou odlišit skutečně přírodní produkty od těch, které se za ně pouze vydávají. Naštěstí existuje několik důvěryhodných certifikačních organizací, které vám hledání usnadní. Stačí, když na obalu produktu najdete některou z následujících značek.

NATRUE (natrue.org)

Mezinárodní nezisková organizace zaměřená na certifikaci přírodní a organické kosmetiky má trochu přísnější požadavky. Aby produkt získal certifikát NATRUE, může obsahovat pouze suroviny ze tří kategorií:

 

přírodní suroviny (jojobový olej, včelí vosk, bambucké máslo, …)

 

deriváty přírodních látek (rostlinný glycerin, éterické oleje, sodium coco sulfate, …)

 

přírodně identické suroviny (například v dekorativní kosmetice: mica, titanium dioxide, …)

 

Všechny výrobky s certifikátem NATRUE se vyhýbají použití syntetických vonných látek, silikonů, parafínů, mikroplastů, minerálních olejů a syntetických tuků.

COSMOS (cosmos-standard.org)

Calendula flower - close up

COSMOS (cosmos-standard.org)

Evropské sdružení COSMOS představuje několik hlavních certifikačních organizací, které jsou v současnosti pro značení přírodní a bio kosmetiky využívány nejčastěji. Jeho členy je Spolková asociace německých průmyslových a komerčních podniků BDIH, britská Soil Association, francouzský Ecocert a Cosmebio a italská ICEA. V rámci přírodní kosmetiky můžete narazit na dvě úrovně certifikace: COSMOS Natural a COSMOS Organic.

Produkty označené těmito štítky nesmí obsahovat žádné chemické látky, jako jsou například parabeny či ftaláty, ale ani geneticky modifikované suroviny. Produkty s certifikací Organic navíc musí zahrnovat 95 % bio surovin z ekologického zemědělství, jež musí tvořit minimálně 20 % z celkového objemu. Mezi další kritéria, mimo dodržování standardů „zelené chemie“, patří zákaz používání nanočástic.

DEMETER (demeter.de/naturkosmetik)

Kosmetické produkty nesoucí tuto ochrannou známku obsahují nejméně 90 % surovin certifikovaných společností Demeter, která se zaměřuje na biodynamické zemědělství. Každý produkt musí být vyráběn v souladu s přísnými normami týkajícími se zpracování, surovin a dalších pomocných látek. Obal přitom musí nést i označení jakosti jednotlivých složek zemědělského původu.

USDA ORGANIC (usda.gov)

A jak to chodí na jiném kontinentu? V USA ošetřuje složení šetrných produktů certifikace USDA Organic. Produkty označené jako „stoprocentně ekologické“ musí obsahovat pouze organicky vypěstované suroviny a „organické“ produkty minimálně 95 % organických složek. Výjimku tvoří pouze voda a sůl. Tuto certifikaci, jejímž cílem je nejen ochrana životního prostředí, ale i podpora zemědělské ekologické výroby, vydává ministerstvo zemědělství Spojených států amerických.