Jak pečovat o nehty

Přestože téměř vše, co denně děláme, vykonáváme rukama, často na ně zapomínáme. A přitom jsou to právě ruce, které toho o nás ostatním hodně vypoví. Jediný pohled na naše nehty prozradí, zda býváme nervózní, nebo jestli nám nechybí některý z důležitých vitamínů.
Příčinou polámaných a roztřepených nehtů může být dědičnost i každodenní rutina. Například třeba takové kouření způsobuje jejich žloutnutí. Ničíme si je ale také špatným zastřiháváním (dokulata), nadužíváním odlakovače nebo prací s dráždivými chemikáliemi. Takže pokud nám opravdu záleží na zdraví nehtů, měli bychom pohlédnout víc do hloubky.

Klíčová je strava

Klíčová je strava

Nehty jsou, podobně jako kůže, zrcadlem celkového stavu našeho organismu. Příjem vitamínů a minerálů ze stravy totiž podporuje nejen jejich růst, ale také sílu. Jakmile tedy zaznamenáme jakoukoli změnu struktury, tvaru nebo celkového vzhledu, může to být první znamení, že naše tělo postrádá důležité živiny.

Jednou z takových živin je biotin – vitamín B7, jenž je oprávněně nazýván vitamínem krásy. Tento zástupce B-komplexu přispívá v našem těle nejen ke krásným vlasům, ale právě i ke kvalitním nehtům, u nichž zamezuje lámavosti a třepení. Biotin nejčastěji nalezneme ve zvířecích vnitřnostech, jako jsou například játra. Upírat si ho však nemusí ani vegetariáni, kteří ho doplní díky vaječnému žloutku, droždí, avokádu nebo květáku. Pro zdraví nehtů jsou důležité i další vitamíny ze skupiny B. Zatímco vitamín B12 podporuje vstřebávání železa a eliminuje tak lámavost nehtů, dostatek vitamínu B9 zamezuje vzniku záděr.

 

Neméně významný je také zinek, který v našem těle ovlivňuje řadu nepostradatelných funkcí, jako je především růst a dělení buněk. Jeho nedostatek přispívá k degeneraci nehtové ploténky, což vede k výskytu nehezkých bílých skvrn. I tento stopový prvek lze doplňovat formou potravin – nachází se především v živočišných bílkovinách, rybách, vejcích, sóje, cizrně či mandlích.

Síla olejů

Oleje jsou jedním z největších darů, které nám příroda dává. Dokážou toho totiž vážně hodně – nejen, že sjednotí pleť a dodají jí celou řadu potřebných živin, ale také posílí vlasy a napomáhají růstu řas. K podpoře růstu je ideální ricinový olej, o němž málokdo ví, že stejně blahodárně působí také na lámavé a slabé nehty. Získává se lisováním semen nejjedovatější rostliny světa, skočce obecného, která je však během procesu výroby zbavena své toxicity. Tento zázračný pomocník, kterého si oblíbila samotná Kleopatra, poskytuje nehtům dvojí účinek: přímo působí jak na samotný nehet, tak i na okolní pokožku (kutikulu). Olej je možné aplikovat přímo na nehtová lůžka, vmasírovat a nechat působit minimálně půl hodiny – výsledkem pak budou silné a zdravé nehty.

Pravidelná péče

Zanedbávaná péče je dalším způsobem, jak zdraví svých nehtů zhoršujeme. Přestože je nelakujeme ani nezatěžujeme žádnými umělými materiály, ztrácí vlivem okolního prostředí a našeho zvyšujícího se věku svou sílu. Jedním z nejúčinnějších způsobů nápravy je jejich hydratace.  Krémy na ruce obsahující zvlhčující přísady bránís vysychání nehtové ploténky a dodávají kůžičce v okolí nehtů potřebné vitamíny a živiny. Velmi nápomocná je v tomto případě přírodní kosmetika. V krémech na ruce od Weledy nalezneme jak potřebné hydratační látky, tak i sílu organických složek. Citrusový krém na ruce a nehty obsahuje karnaubský vosk a lanolin, dvě složky bojující proti lámavým nehtům. Kýžený výsledek může přinést i univerzální hydratační krém Skin Food se silnou základnou z přírodních olejů a včelího vosku.

Citrusový krém na ruce a nehty

Intenzivní péče pro suché ruce a lámavé nehty.
50 ml
239,00Kč

Skin Food

Nejdoporučovanější báze pod make-up Make-Up Institutem Prague.
???global.nreviews.label???
???global.nreviewsmultiple???
75 ml
279,00Kč