Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
Jak pečovat o mastnou pleť?
Rozšířené póry, černé tečky, akné, lesknoucí se pleť. Mastná pokožka dokáže některé z nás pěkně potrápit. Pravidelným a správným přístupem ale můžeme produkci kožního mazu udržet ve zdravé rovnováze. Jak tedy o mastící se pleť pečovat, aby vypadala dobře a netíhla k otravným pupínkům?
Mastná pleť je výsledkem nadměrné tvorby kožního mazu, kterou způsobuje zejména dědičnost, ale také nedostatek určitých vitamínů (především B1), špatná životospráva, hormony, stres či nevhodně zvolené kosmetické produkty. Pleť je vlivem těchto faktorů lesklá a často se na ní tvoří pupínky, na druhou stranu je ale méně náchylná k tvorbě vrásek, protože právě kožní maz ji chrání před vysycháním.
Každodenní a správné čištění
Protože zvýšená tvorba kožního mazu rozšiřuje póry, v nichž se pak snadněji usazují odumřelé kožní buňky, prach a další nečistoty (což vede k zaníceným pupínkům), je důležité udržovat pleť čistou. Pokožku je třeba čistit dvakrát denně a používat k tomu vhodnou kosmetiku. Při čištění se vyhýbejte mýdlům obsahujícím alkohol, umělou parfemaci a agresivní chemikálie, které pleť vysušují, a tím způsobují její nutkavou potřebu produkovat další maz. K čištění pleti je vhodná přírodní kosmetika, která je účinná a maximálně šetrná.
Aktuálním hitem ve skincare péči je v současné době tzv. double cleansing spočívající v kombinaci dvou produktů. Tím prvním je produkt na bázi oleje a druhým produkt na bázi vody. Pro první krok je ideální například čisticí a odličovací olej, který je velice vhodný právě pro mastnou pleť, protože na sebe váže vše, co olej obsahuje, tedy veškerou mastnotu. Zvládne odstranit i voděodolný make-up a pleť zanechává vláčnou bez mastného filmu. Ve druhém kroku se za použití produktu na vodní bázi, jakým je například hloubkově čisticí gel, pleť dočistí. Pokud zvolíte konkrétně tyto produkty od Weledy, kromě perfektního vyčištění se dočkáte i zklidnění pokožky a pocitu svěžesti. Ty jim dodává obsažený hydrolát z vilínu virginského.
Obličej také omývejte příjemně teplou vodou (ne horkou) a nepoužívejte lufy ani příliš hrubé žínky – zvýšené tření by mohlo stimulovat pokožku k další tvorbě mazu.
Pomocník jménem tonikum
Narušení pH pokožky, které může nastat bezprostředně po jejím odlíčení, vede kůži k nadměrné tvorbě mazu. Tento problém dokáže krásně řešit přírodní tonikum, které jí pomůže velmi rychle a efektivně dosáhnout přirozeně kyselé rovnováhy. A pokud navíc obsahuje ingredience s přirozeně stahujícími účinky, jako je například vilín virginský, má pozitivní vliv také na rozšířené póry. Všechna tato kouzla najdete například v jedné lahvičce hloubkově čisticího tonika od Weledy. To navíc obsahuje esenciální oleje z citrusů, které vám samy o sobě zvednou náladu.
Výběr dekorativní kosmetiky
Mastný typ pleti komplikuje celodenní vzhled, protože časem se svěží, právě nalíčená tvář unaví a začne se lesknout. Správný make-up tento stav ovlivňuje, proto je jeho výběr tak důležitý. Produkty na bázi oleje mohou ucpávat póry a zhoršovat výskyt akné, lepší alternativou je make-up na bázi vody, který pokožku zbytečně nezatíží.
Síla pleťových masek
Mastné pleti nabídnou pomocnou ruku určité typy masek, které jí dodají potřebné živiny, pleť zmatní a regulují tvorbu kožního mazu. Pleťové masky by měly obsahovat ingredience, jako jsou zelený jíl, med pyšnící se antiseptickými a antibakteriálními vlastnostmi nebo ovesné vločky, které díky obsaženým přírodním saponinům čistí pokožku do hloubky a zároveň ji zklidňují.
Domácí tipy pro mastnou pleť
Ovesná pleťová maska
Ovesné vločky absorbují přebytečný maz a pomáhají zklidnit pleť. Jejich hrubší textura navíc funguje jako skvělý peeling, který z pokožky odstraní odumřelé kožní buňky. Ve spojení s medem má pak příznivý vliv i na již vzniklé akné.
Postup: Smíchejte půl šálku mletých ovesných vloček s horkou vodou, dokud vám nevznikne pasta. Přidejte 1 lžíci medu a vzniklou směs krouživými pohyby vmasírujte do pokožky obličeje. Nechte působit 10–15 minut, poté opláchněte a osušte.
Mandlový peeling
Podobně jako ovesné vločky dokážou i mandle absorbovat přebytečný maz. Zároveň díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhají hydratovat pleť a podporují její přirozenou ochrannou bariéru. Z mandlí si jednoduše vyrobíte domácí peeling.
Postup: Smíchejte 3 lžičky jemně namletých mandlí s 2 lžícemi tekutého medu a vzniklou směs naneste krouživými pohyby na obličej. Masírujte pleť po dobu 3 minut, poté opláchněte příjemně teplou vodou a lehce osušte.