Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
Jak hydratovat pleť
Jestli naše pleť něco opravdu potřebuje, pak je to hydratace. A nezáleží na tom, jestli máme suchou pokožku, nebo spíš mastnější.
Pokud jí schází voda, bývá mdlá a jako bez života, může pnout a v neposlední řadě tíhne k dřívější tvorbě vrásek. Naštěstí je dehydratace pokožky dočasným stavem, který můžeme přírodní péčí účinně zvrátit.
Při výběru vhodné péče o pleť je důležité nejprve zjistit, jaký problém ji trápí. Dehydratovaná pleť bývá často zaměňována za suchou, existuje mezi nimi ale zásadní rozdíl. Zatímco suchý je typ pleti a potřebuje především lipidy, dehydratovaná pokožka je přechodným stavem, který vyžaduje vodu.
Jak poznat, že naší pleti schází vláha?
Dehydratovaná pleť na sebe rychle upozorní: obvykle ji trápí pocit pnutí především po čištění nebo sprchování, bývá hrubá, není dostatečně pružná a ztrácí jas, naopak nevykazuje suchá místa ani netíhne k šupinatění, jako tomu bývá u pleti suché. Dehydratovaná pleť také rychle vstřebává nanesené kosmetické produkty, jako by nám chtěla dát jasně najevo svou žíznivost.
Za dehydrataci pleti může především narušení kožní bariéry, která pak není schopná potřebnou vláhu zadržet. Hydrolipidový film ovlivňuje celá řada vnějších i vnitřních faktorů, včetně životního prostředí, počasí, hladiny stresu, léků, hormonů, nedostatečné hydratace a také používaných kosmetických produktů.
A jak tento častý problém řešit? Držte se našich šesti snadných tipů a brzy se můžete těšit z opět krásné, zdravé a šťavnaté pleti!
1. Pijte dostatek tekutin
Čistá voda je nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem, jak docílit krásné pleti. Pokud budete pít denně dostatek tekutin, podpoříte nejen trávení, ale také rychlejší přirozenou regeneraci a detoxikaci organismu, což se velmi rychle odrazí ve vaší tváři. Vylučování toxinů můžete podpořit také tím, že si do vody přidáte pár kapek BIO Březové šťávy. Bez dostatku vody navíc kožní buňky rychleji odumírají, a to vede k předčasnému stárnutí. Pokud budete dbát na vnitřní hydrataci, pleť získá na šťavnatosti a doslova se rozzáří.
2. Používejte přírodní hydratační krémy
Při výběru denního krému se rozhodujte především podle svého typu pleti a jejích potřeb. Každý z kosmetických produktů by ale měl obsahovat některou z účinných hydratačních látek, bez kterých zvlhčení zkrátka nedosáhnete. Přírodní kosmetika jich může nabídnout hned několik, například tělu vlastní kyselinu hyaluronovou, která na sebe dokáže navázat neuvěřitelné množství vody a pokud je v krému přítomna v menších molekulách, dopraví vláhu až do hlubších vrstev kůže.
Z hydratačních látek se velmi osvědčil také extrakt z opuncie, kaktusu, který se naučil zadržovat vláhu tak, aby dokázal přežít i v těch nejnáročnějších pouštních podmínkách. Tajemství opuncie tkví v polysacharidech, které jsou známé pro svou vysokou schopnost vázat vodu. Této přírodní zvlhčující látce jsme ve Weledě věnovali celou hydratační řadu Opuncie, která je díky svému lehkému složení a svěží vůni vhodná i do teplého letního počasí či jako podklad pod make-up. A protože obsahuje méně lipidů, oblíbí si jí především mladší pleť, která ještě nepotřebuje tolik výživy, zato ocení intenzivní a dlouhodobou hydrataci.
Normální a smíšené pleti zase prospěje extrakt z kořene kosatce, který podle řecké mytologie dokáže vytáhnout vodu ze země, aby nakrmil mraky. Kosatec pleti, kromě hydratace, pomáhá také s rovnováhou a díky vyššímu obsahu lipidů napravuje narušenou kožní bariéru.
Skvěle pak funguje také glycerin, ovšem pouze v tom případě, že je součástí krému na vodní bázi. Glycerin totiž čerpá vodu ze svého nejbližšího zdroje, což bývá právě z kosmetického produktu. Pokud je ale krém založen na olejové bázi, začne glycerin vytahovat vláhu z hlubších vrstev vaší pokožky, což vede z dlouhodobého hlediska k její dehydrataci.
3. Zařaďte do své péče oleje
Někdy bývají rostlinné oleje mylně označovány za jednu z nejlepších hydratačních látek. Oleje samy o sobě sice pleť nehydratují, vynikají ale jinou důležitou schopností – umí totiž vláhu v kůži uzamknout. Hydrolipidový film pokožky se skládá mimo jiné z tuku a v duchu chemických zákonů si tuk rozumí s tukem, což znamená, že si olej naše pleť zamiluje! Stačí jen vybrat takový, který jí bude plně vyhovovat. A bát se ho nemusí ani mastná pleť! Olej pak vždy nanášejte na vyčištěnou pokožku, kterou předtím navlhčete obyčejnou vodou, nebo ještě lépe květovou vodou či hydratační mlhou.
4. Vyhýbejte se dráždivé kosmetice
To platí především při čištění pleti, během kterého bývá pokožka velmi náchylná. Působí na ní totiž hned několik elementů najednou – horká voda, pára a přísady kosmetických produktů, které pleť často vysušují. Při čištění se proto snažte vyhýbat mýdlům, parfemovaným produktům a také těm, které obsahují alkohol. Obličej pak oplachujte mírně teplou vodou, abyste zbytečně nenarušovali kožní bariéru.
5. Nezapomínejte na opalovací krém
Silné sluneční paprsky prokazatelně narušují povrch kůže. A oslabená pokožka není schopna zadržovat vlhkost, což vede k její dehydrataci. Opalovací krém je tak naprostou nutností a je potřeba ho používat každý den po celý rok. UVA záření totiž na Zemi dopadá i když je zamračeno a dokáže proniknout do hlubších vrstev pokožky. Je to právě UVA záření, které způsobuje fotostárnutí, pigmentové skvrny a narušuje kolagenová a elastinová vlákna.
6. Vyzkoušejte hydratační pleťové masky
Pleťové masky bývají nabité hydratačními látkami v koncentrovanější formě, které vaší pokožce poskytnou doslova lázeňskou péči. Pokud dáváte přednost domácí výrobě, můžete si je vytvořit i z pár lehce dostupných surovin. Jednou z nejlepších přírodních hydratačních ingrediencí je avokádo, které obsahuje zdravé tuky, vitamíny a antioxidanty. Stačí rozmačkat dužinu avokáda, smíchat ji s lžičkou avokádového oleje a směs nanést na obličej, nechat 5 minut působit a pak smýt vlažnou vodou. Vhodný je také nepasterizovaný med bohatý na antioxidanty a další léčivé látky, který funguje jako přírodní zvlhčovač. Zkuste jím potřít obličej, pár minut odpočívat a pak ho opláchnout. Vaše pleť se rozzáří!