Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
Jak vyrobit domácí přírodní deodorant
Přestože pocení není zrovna příjemným tématem k diskuzi, je důležitou součástí života. Pomáhá totiž chránit organismus před přehřátím a následnými zdravotními problémy, jako je třeba úpal nebo úžeh. O tom, jak moc se potíme, rozhoduje několik faktorů, a to včetně genetiky, fyzické zdatnosti, jídelníčku a stresu. Roli hraje také okolní teplota a vysoká vlhkost vzduchu, která znemožňuje tělu odpařovat pot z povrchu kůže a narušuje tak přirozený proces termoregulace.
Pomocník při pocení
Pokud množství potu nebo jeho nepříjemný zápach začíná zasahovat do vašeho osobního nebo pracovního života, stojí za to situaci řešit. Naštěstí je na kosmetickém trhu k dispozici mnoho produktů, které vám pomohou zachovat si komfort i v těch nejnáročnějších dnech. V rámci přirozené péče vybírejte raději deodorant, jenž na rozdíl od antiperspirantu neblokuje pocení. To je totiž pro organismus velmi důležité.
Nezávadné složení
Nejlepší volbou mezi deodoranty je ten přírodní, který neobsahuje hliník, syntetické vonné látky ani žádné toxické složky, které pokožku často dráždí a mohou představovat potenciální riziko – nejnovější vědecké poznatky dokazují, že se tyto látky hromadí v těle a zvyšují oxidativní stres. Weleda v rámci své tělové péče vyvinula přírodní a netoxické deodoranty na bázi čistých esenciálních olejů, které neobsahují hliníkové soli a pomáhají přirozeně a efektivně zakrýt nežádoucí tělesný zápach.
Domácí výroba
Vyzkoušeli jste už několik různých deodorantů, ale stále jste nenarazili na takový, který by skutečně fungoval? Zkuste si doma „namíchat“ svůj vlastní. Ušetříte tak nějakou tu korunu navíc a budete přesně vědět, co jste do něho dali. Výhodou domácího deodorantu také je, že jeho složení můžete upravovat sami sobě na míru. Pokud vám nějaká složka nebude vyhovovat, ať už vůní nebo účinností, můžete ji snadno vyměnit za jinou.
Recept na tuhý přírodní deodorant
Osvědčených receptů na domácí deodorant najdete na internetu hodně. Abyste mezi nimi nemuseli zdlouhavě vybírat, připravili jsme si pro vás náš oblíbený – má příjemnou svěží vůni, jeho textura se dobře vstřebává a především: funguje!
Na výrobu budete potřebovat:
- sklenici o objemu 90 ml
- 2,5 lžíce nerafinovaného kokosového oleje
- 2,5 lžíce nerafinovaného bambuckého másla
- ¼ šálku škrobu nebo mouky z maranty třtinové (mouku z maranty koupíte v bio prodejnách nebo ve zdravých výživách)
- 1,5 lžíce jedlé sody
- 6 kapek esenciálního oleje z levandule
- 6 kapek esenciálního oleje z grapefruitu
- 1 kapka tea tree esenciálního oleje
Postup přípravy:
Kokosový olej a bambucké máslo vložte do skleněné mísy a ohřejte ve vodní lázni do úplného rozpuštění. Poté přimíchejte škrob nebo mouku z maranty, která má vynikající protizánětlivé účinky, jedlou sodu a všechny esenciální oleje. Tea tree olej není nezbytný, pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete ho klidně vynechat. Má však silný antibakteriální účinek, proto je jeho přítomnost v receptuře velkou výhodou.
Vzniklou směsí naplňte sklenici a nechte ji vychladnout při pokojové teplotě, dokud nedosáhne pevného stavu. Sklenici s deodorantem zavřete víčkem a otevírejte ji jen při použití. Takto vám vydrží 4-6 měsíců. Deodorant nanášejte na vlhké podpaží, postačí množství o velikosti hrášku. Můžete použít prsty, hygieničtější je však nabírat hmotu dřevěnou špachtlí a následně prsty vetřít do pokožky. Protože kokosový olej má nízkou teplotu tání (okolo 25 °C), obzvlášť v létě může být problém udržet ho v tuhém skupenství. Deodorant proto skladujte v lednici.