Dětská pokožka potřebuje speciální péči až do 6 let.
Vsaďte na přírodní produkty

Šetrné přípravky pro péči o dětskou pokožku většina maminek odkládá po třetím roce života dítěte. Pediatři i dermatologové se shodují, že speciální péči potřebuje dětská pokožka až do šesti let. Teprve pak se té dospělé začne podobat. Kožní mikrobiom se mění dokonce až do puberty. Weleda má pro vás tipy, jak o dětskou pokožku pečovat.

Kůže je největším orgánem lidského těla a zajišťuje celou řadu funkcí od ochranné přes smyslovou až po metabolickou. Musíme o ní pečovat celý život. V různých obdobích života se podoba péče o pokožku mění.

Co se týká péče o pokožku miminek a batolat jsou dnes maminky dobře informované. Málokterá však ví, že speciální přípravky bychom měli dětské kůži dopřávat ještě nejméně další tři roky. „Maminky si jsou vědomy nutnosti péče o pokožku u miminek a batolat, předškolní dítě však v tomto ohledu již téměř považují za dospělého,“ potvrzuje pediatrička MUDr. Kateřina Konopásková. Odborníci se však shodují, že speciální péči potřebuje pokožka až do 6 let věku dítěte.

Kožní bariéra je sice plně funkční zhruba od 2 let věku, ale vývoj kůže jako celku pokračuje až do 6 let věku dítěte. Kožní mikrobiom, tedy osídlení kůže nejrůznějšími bakteriemi a dalšími mikroorganismy, se vyvíjí ještě déle – oproti dospělým v této oblasti vykazují odlišnosti i prepubertální děti. (1)

 

 

Pozor na infekce

Dítě po narození má mnohem tenčí pokožku než dospělý, a proto je mnohem zranitelnější. To přetrvává až do batolecího věku. „Dětská pokožka je až pětkrát tenčí než kůže dospělého, takže neplní tak dobře ochrannou funkci před UV zářením, dehydratací nebo vznikem infekce, a to zejména u novorozenců a menších dětí. Kůže miminek je zároveň ještě imunologicky nezralá a zvýšeně propustná pro možné dráždivé a toxické látky. Častěji hrozí vznik infekcí a intoxikace. Proto je důležitá velmi šetrná péče o pokožku nedráždivými hydratačními a mycími prostředky. V případě zánětu je osvědčeným pomocníkem například zinková mast s měsíčkem lékařským, který má navíc schopnost urychlit hojení ran nebo povrchových oděrek, “ popisuje dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.

 

Předškoláky trápí suchá pokožka

S rostoucím věkem dítěte se zvyšuje i odolnost pokožky. Zranitelnější a náchylnější k infekcím je však i v době dospívání. Pravidelná péče o pleť je tedy důležitá i u větších dětí, doporučuje dermatoložka. „U dětí do 6 let stále přetrvává vyšší citlivost kůže vůči dehydrataci, vzniku ekzému nebo infekce. Pravidelným promašťováním kůže se posílí kožní bariéra a odolnost kůže, přičemž promazávaná a opečovávaná pokožka je zároveň i lepší mechanickou bariérou proti drobným poraněním, jimiž by se do kůže mohla dostat infekce, například impetigo,“ upozorňuje Lucia Mansfeldová.

„U dětí předškolního věku se také často setkáváme se sklonem k vyšší suchosti kůže a až u pětiny dětí s atopickým ekzémem, kdy je nutné velmi časté promazávání kůže i několikrát denně. Po koupeli doporučuji pokožku ošetřit vhodným promašťovacím přípravkem ideálně do tří minut. Pravidelnou péčí, šetrným mytím a promazáváním můžeme posílit kožní bariéru a zabránit iritaci kůže,“ dodává lékařka.

Přírodní péče

Výběru přípravků pro dětskou pokožku věnujte péči. Hlídejte si především jejich složení. „Pro děti bych preferovala přírodní přípravky. Zapomeňte na silikony, ropné složky, parabeny, škodlivá barviva a další syntetické látky. Co dáváte na kůži, to se snadno dostane do těla. Čím jednodušší složení, tím lépe. Přírodní přípravky jsou šetrné, jejich složení bývá jednoduché. Doporučuji se zaměřit na měsíčkový olej, dobré je i bambucké máslo. Měsíčkový krém, ideálně i s obsahem zinku, je skvělý i na plenkovou dermatitidu, která je u miminek jedním z nejběžnějších kožních problémů,“ radí pediatrička Kateřina Konopásková.

 

Přírodní, zejména BIO produkty doporučuje dermatoložka Lucia Mansfeldová. „Bylinky měly v minulosti a mají i dnes velký význam v léčení obecně a samozřejmě i v dermatologii. Velmi vhodný je na uklidnění pokožky u dětí zejména měsíček lékařský nebo řepík lékařský, které mají protizánětlivé a hojivé účinky a lze je používat i u atopiků. Měsíček lékařský má navíc schopnost urychlit hojení ran nebo povrchových oděrků,“ uvádí lékařka s tím, že je samozřejmě třeba hlídat si pravost BIO certifikace kosmetiky, stejně jako certifikaci pro použití pro děti. Weleda si certifikace hlídá, na její výrobky se lze proto spolehnout.

Prim hraje měsíček

V dětských produktech Weleda vsadila na výtažky z měsíčku lékařského. Posiluje ochrannou vrstvu pokožky a podporuje její strukturu a odolnost. Má zklidňující účinky a je proto ideální pro citlivou dětskou pokožku od narození přes celé období dětství. Měsíček používaný pro produkty značky Weleda se pěstuje zejména v největší biodynamické léčivé zahradě v Evropě na jihu Německa.

Základem je koupel

Méně je někdy více. Mnohé maminky si myslí, že miminka musí koupat každý den, nutné to však není.  „Zpočátku stačí koupat miminko dvakrát až třikrát týdně, maximálně 5 minut a při teplotě 37 stupňů. Zadeček oplachujeme několikrát denně při výměně plenek. Pro dětskou pokožku je to mnohem zdravější než používání dětských ubrousků napuštěných kdoví čím. Pokud to pokožka žádá, použijte na zadeček krém,“ popisuje pediatrička Kateřina Konopásková s tím, že tato doporučení platí i pro batolata. Také u předškoláků je podle ní vhodné příliš dítě nemáčet, koupel by neměla být delší než čtvrthodinová.

 

Náš tip: Používejte měsíčkovou koupel s olejem dohromady

„Měsíčková kojenecká koupel poskytuje ideální kombinaci čištění a péče, která nenarušuje ochranný film pokožky a je vhodná již od narození. Díky optimálnímu a vyváženému složení pro potřebný efekt stačí minimální množství. Při použití 5 mililitrů produktu dvakrát týdně celé balení vystačí na 5 měsíců,“ vypočítává WELEDA Beauty & Product Specialist a nabízí i svůj osvědčený tip: „Před použitím promíchejte měsíčkovou koupel s olejem, po koupeli už pak nemusíte pokožku olejovat a je krásně hebká a promazaná,“ prozradila.

 

 

MUDr. Kateřina Konopásková

Vystudovala 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 2004 složila atestaci II. stupně z pediatrie. Přes 25 let působí ve FN v Motole jako praktický lékař pro děti a dorost a je členem lékařského týmu Opatovské pediatrie.

 

 

MUDr. Lucia Mansfeldová

Atestovaná lékařka v oboru dermatovenerologie a korektivní dermatologie. Je zakladatelkou institutu Almiaderm. Působí jako estetický dermatolog a dermatovenerolog pro děti a dospělé.

 

Zdroj:

[1] Viz například studie z června 2023 Stamatas, GN et al. Skin maturation from birth to 10 years of age: Structure, function, composition and microbiome. Exp Dermatol. 2023; 32:1420-1429. doi:10.1111/exd.14843