Opruzeniny u dospělých

Nepříjemné opruzeniny u dospělých. Jak je řešit?

To, že všechna miminka trápí podráždění a začervenání v oblasti plenek, je naprosto normální. Intertrigo, jak se tato nepříjemná vyrážka odborně nazývá, je ale také častým problémem dospělých. A protože jde o věc nekomfortní, je potřeba ji řešit hned, jak vznikne. Co pro svou trpící pokožku můžeme udělat a jak nám dokáže pomoci příroda?

Co je intertrigo?

Intertrigo je zarudlá plocha kůže s pupínky, která vzniká obvykle v kožních záhybech nebo místech, kde se o sebe kůže tře a hrozí zde vyšší riziko zapaření. Nejčastěji je takto postižená pokožka třísel, hýždí, podpaží, pod prsy a v oblasti genitálií. U lidí s vysokou nadváhou, jež mají více kožních záhybů, se ale může vyskytnout kdekoliv na těle a často trápí i aktivní sportovce, kteří nosí neprodyšné oblečení. Protože je příčinou vzniku podráždění kombinace vyšších teplot, vlhkosti a tření, dochází k nim nejčastěji v letních měsících. A nutno říct, že nás dokážou pořádně potrápit. Zasažená pokožka je velmi citlivá na dotek, svědí a může znepříjemní i obyčejný pohyb, jako je chůze.

Jak opruzeniny řešit?

V akutní fázi, kdy je kůže extrémně přecitlivělá, pomůže zasažené místo zasypat dětským pudrem, který absorbuje přebytečnou vlhkost a zajistí, že se o sebe pokožka nebude třít. Je nutné dodržovat zvýšenou hygienu, kritická místa by se měla denně omýt neparfemovaným mýdlem a poté důkladně osušit. Předejít tomu můžete i změnou životního stylu - příliš nesedět, aktivně se hýbat a nosit volné a prodyšné oblečení.

 

Podrážděná pokožka je velmi citlivá, a proto vyžaduje co možná nejšetrnější péči. Vyhýbejte se kosmetice s alkoholem a dráždivou parfemací. Naopak volte jemné krémy a emulze obsahující oxid zinečnatý, který pohlcuje nadměrnou vlhkost. Pomoc můžete hledat i v produktech pro nejmenší – Měsíčkový kojenecký krém pro ochranu pokožky pod plenkami, obsahuje kromě oxidu zinečnatého také lanolin, extrakt z měsíčku a heřmánku. Tato kombinace pokožku zklidní, zjemní a regeneruje. Dobré je minimalizovat vznik podráždění, a to především u sportovců, kteří se připravují na zvýšenou zátěž a s tím související tření pokožky. Jak na to? Před aktivitou ošetřete riziková místa vazelínou nebo jinou pečující kosmetikou, třeba Balzámem na bradavky od Weledy. Ten je sice primárně určený pro kojící maminky, ale díky tomu, že v pokožce uzamyká vlhkost a mírní podráždění, ho oceníte i během sportu.

Může pomoci příroda?

Zlepšit tento stav můžete i díky zázračné síle přírody, zkuste třeba bylinné oplachy a obklady. Obzvlášť vhodný je v tomto případě měsíček lékařský, heřmánek, šalvěj nebo dubová kúra, které vynikají regeneračními účinky. Perfektně si poradí s viry, plísněmi a mikroby. Stačí hrst sušených bylinek zalít půl litrem vroucí vody, nechat 15 minut macerovat a vzniklým odvarem zasažená místa několikrát denně omývat. Nezapomeňte, že dubovou kůru je potřeba několik minut vařit, aby se z ní uvolnily všechny účinné látky.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud je pokožka „jen“ zarudlá, s největší pravděpodobností problém zvládnete sami. Jakmile ale začne kůže mokvat, nebo se podráždění dlouhou dobu nezlepšuje, vyhledejte lékaře. Intertrigo totiž mohou způsobovat i jiné faktory - bakterie, viry a kvasinky, nebo může být na vině porucha imunitního systému, a to vyžaduje specifickou léčbu. V některých případech jsou nezbytná antibiotika nebo antimykotika, které vám předepíše dermatolog.