Jak se jednou provždy zbavit akné na prsou a zádech

Akné alespoň jednou za život potrápí skoro každého, mnoho z nás má však tu smůlu, že se tomu děje v různých životních etapách. Zarudlé a bolavé komedomy se neobjevují jen na vrcholu puberty, ale třeba i po třicítce, kdy by podle všech pravidel mělo mít tělo „hormonální řádění“ dávno za sebou. Jediným místem, které zasáhne, navíc nemusí být jen obličej. Až 60 % osob, které se potýkají s akné na tváři, zaznamenaly výskyt pupínků i na dalších místech.

Akné se může teoreticky objevit kdekoli po těle, obvykle se ale soustřeďuje na oblast prsou, zad a ramen, kde je větší hustota vlasových folikulů a mazových žláz produkujících pot. Co se týče zad, póry a vlasové folikuly jsou tu mnohem větší než na obličeji a kůže je zároveň extrémně silná. Tyto faktory pravděpodobnost vzniku pupínků ještě umocňují.

Hledání příčiny

Proces vzniku akné v dekoltu a na zádech je stejný, jako je tomu na obličeji. Póry se ucpou přebytečným kožním mazem, odumřelými kožními buňkami a nečistotami, na postiženém místě se začnou množit bakterie a problém je na světě. K tvorbě pupínků na těle přispívá mnoho faktorů, včetně genetiky, stresu, užívaných léků, ale i hormonálních změn během puberty, menstruace či těhotenství. Ačkoli některé nelze ovlivnit, existují i kroky, které vám v boji s akné pomohou.

Hlavně nesahat

Přestože je to občas těžké, snažte si na pokožku co nejméně sahat. Na rukou vám během dne ulpí spoustu bakterií, kterým k přenosu na vaši pokožku stačí i ledabylý dotek. Zkuste také přemoct nutkání a nezačít naběhlý pupínek okamžitě „mordovat“. Do zaníceného póru se vám jinak dostane ještě více bakterií, než už tam je. Při mačkání pupínků si navíc bakterie zanesete hlouběji do pokožky, čímž zvýšíte riziko vzniku bolestivých hrbolků a cyst. V neposlední řadě má neustálé škrábání již aktivního akné za následek jizvičky, kterých se pak budete špatně zbavovat.

Správná životospráva

Jak určitě víte, mezi tvorbou akné a vaším jídelníčkem je jistý vztah. Když budete každý den konzumovat sladkosti, bílé pečivo a spoustu kávy s cukrem, vaše tělo začne uvolňovat větší množství inzulinu. Přebytek tohoto hormonu v krvi způsobuje větší aktivitu mazových žláz, což má za následek i zhoršení akné. Snažte se proto jíst méně potravin s vysokým glykemickým indexem a naopak zařadit více čerstvé zeleniny a ovoce, luštěnin a celozrnných výrobků. Prospěšné jsou i potraviny s vysokým obsahem vitamínů A a E či zinku, které snižují zánět. Dopřát si můžete také očistnou detoxikační kúru, díky níž podpoříte normální funkci ledvin a vylučování škodlivých látek z těla.  

Čistota nade vše

Na pravidelné čištění pleti obličeje už jste si určitě zvykli, jak to ale máte s pokožkou dekoltu a zad? Pokud těmto místům nevěnujete pozornost, nebo je při koupeli maximálně namydlíte sprchovým gelem, možná jste objevili jádro svého problému. Pro každodenní očistu vybírejte kosmetické výrobky, které jsou určené pro problematickou pokožku, jako je například mycí gel Naturally Clear od Weledy. Ten díky antibakteriálnímu složení založenému na kombinaci výtažků z vrbové kůry, lékořice a vody z vilínu virginského předchází vzniku nepříjemných pupínků nejen v obličeji, ale i na zádech, prsou či ramenou. 

Věděli jste také, že na akné může mít vliv i váš šampon či kondicionér? Přestože tyto prostředky nenanášíte přímo na pokožku těla, při oplachování na ní stejně ulpí. A pokud se špatně omyjete, mohou mít za následek ucpávání pórů. Vlasové přípravky proto vždy oplachujte stranou mimo tělo a po umytí vlasů se ještě jednou ujistěte, že jste očistili všechny přetrvávající zbytky. Vhodné je také vyměnit agresivní chemický šampon za produkt s přírodním a nedráždivým složením. 

Šetrný peeling

Pravidelná exfoliace pokožky jednou týdně je dalším pomocníkem při řešení akné. Peelingem odstraníte odumřelé kožní buňky a „rozpustíte“ zanesené póry, které budou připravené na várku živin z krémů aplikovaných po sprše či koupeli. Přípravek vybírejte s rozmyslem nejen ke své pokožce, ale i životnímu prostředí. Většina konvenčních peelingů totiž obsahuje plastové částečky, které z vaší sprchy putují rovnou do řek a oceánů. 

Závěrečná hydratace

Ačkoli vám představa nanášení krému na mastící se problematickou pokožku nepřijde jako nejlepší nápad, tento krok je v péči o aknózní pleť zásadní. Jakmile nemá kůže dostatek hydratace, snaží se udržet si mastnotu ještě větší produkcí mazu, který ale zároveň ucpává póry. Udržování hydratační bariéry pleti je nezbytné pro zajištění hydratace a ochranu pórů před bakteriemi a dalšími dráždivými látkami způsobujícími akné. I hydratační krém je však potřeba vybírat s určitou rozvahou. Vyhněte se bohatému složení i obsahu komedogenních olejů – jako je například kokosový nebo lněný olej – a sáhněte radši po krému s lehčí konzistencí. Ta vám zajistí hydrataci po celý den bez nepříjemného mastného filmu.

BIO Březová šťáva (bez cukru)

Certifikovaný BIO nápoj s extraktem z březových listů.
250 ml
359,00Kč
251,00Kč

Březový sprchový peeling

Stimulující peeling povzbuzující pokožku.
150 ml
219,00Kč