Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
Jak si poradit s aftami a bolavými dásněmi?
Bolest v ústech nemusí vždy souviset se zubními kazy. Snad každý z nás už jednou v životě zažil ten nepříjemný moment, kdy v puse kartáčkem narazil na malý vřídek. Afty, které se nejčastěji objevují na vnitřní straně tváří nebo spodku jazyka, se řadí k velmi častým onemocněním. Přestože na první pohled vypadají jako banální problém, mohou pěkně potrápit. Kvůli bolestivosti, jež se mimo vřídek může rozšířit i na dásně, totiž způsobují také potíže s mluvením a polykáním.
Přesná příčina toho, proč se afty objevují, bohužel není úplně jasná. U žen se spekuluje o vlivu hormonů, zásadní však může být také stres či narušená imunita. Existují dokonce zmínky o spojitosti s nedostatkem vitamínu B, železa a kyseliny listové. Přestože se vám možná nepodaří přijít na důvod, z jakého právě vás tato protivnost postihla, můžete bojovat alespoň proti jejím projevům. A dobrou zprávou je, že to jde i přírodními produkty.
Dbejte na prevenci
Prevence je základem v boji proti většině existujících onemocnění. Přestože se u aft nemůžete zcela zaměřit na příčinu jejich vzniku, nikdy není na škodu obrátit pozornost na svou imunitu. Tu je vhodné podpořit přísunem důležitých vitamínů, ale i dostatkem pohybu, detoxikací organismu a pravidelným pitným režimem. Pokud vás afty trápí opakovaně, vynechte kořeněná či ostrá jídla, abyste ústní sliznici zbytečně nedráždili.
Náležitou péči věnujte také samotné dutině ústní, kde se bakteriím výjimečně daří. Dbejte na pravidelné čištění zubů, a to nejlépe měkčím kartáčkem (příliš tvrdým byste si totiž mohli poranit sliznici). Do své rutiny můžete zařadit i ústní vodu, jež přispívá k posílení zdraví úst. Ratanhová ústní voda od Weledy vyniká přírodním složením založeným na extraktu z kořene kramerie trojmužné neboli ratanhy, nenápadného pichlavého keře z oblasti Peru. Právě tento kořen totiž obsahuje zklidňující taniny, které posilují dásně a ulevují od podráždění. Pro kompletní péči doplňte ústní vodu ratanhovou zubní pastou, jež se pyšní výjimečnými antibakteriálními vlastnostmi.
Pomohou i bylinky
V případě, že se u vás afty již objevily, nezanedbávejte jejich ošetření. Podpoříte tak rychlejší hojení a zabráníte vzniku zánětu, jenž se může z podrážděné sliznice rozvinout. Ideální je heřmánek či šalvěj, které mají výborné protizánětlivé účinky. Vyzkoušet lze vyplachování odvarem z těchto bylinek, jednodušší je však zakoupit již hotový gel, který ve vaší lékárničce vydrží pro náhlý případ nouze. Šalvějový balzám na dásně Weleda pomáhá díky obsahu extraktu z listů šalvěje, květů heřmánku lékařského, kořene ratanhy a kůry kaštanu koňského ošetřovat bolavé afty a posilovat dutinu ústní tak, aby odolala nepříznivým vlivům.
Velmi účinné je dle lidové medicíny také potírání postižených míst propolisovou tinkturou nebo hřebíčkovým olejem, jenž se při řešení orálních problémů užívá již od nepaměti. Obě suroviny působí antisepticky a poskytují úlevu od bolesti. Velmi nápomocná vám může být také lichořeřišnice, která je považována za nejúčinnější přírodní antibiotikum. Kromě tinktury zkuste jíst i samotné listy, jež navíc svou příjemně štiplavou chutí perfektně doplní salát nebo třeba chleba s máslem.